Úvodní stránka » Články » Spolupracovník našeho centra oficiálním hostem na pravoslavném synodu

Spolupracovník našeho centra oficiálním hostem na pravoslavném synodu

Přední německý evangelický odborník na pravoslaví Prof. Dr. Reinhard Thöle, s nímž již od devadesátých let aktivně spolupracujeme, se jako oficiální ekumenický host účastnil „svatého synodu“ pravoslavných církví na Krétě.

Pozornost novinářů zaujala především nepřítomnost čtyř autokefálních církví, které však již v lednu podepsaly všechny dokumenty synodu s výjimkou dokumentu o manželství, kde se nepodařilo dosáhnout jednoty. Antiochenská církev se nezúčastnila kvůli nevyřešenému sporu s jeruzalémským patriarchátem o jurisdikci v Kataru. Bulharská církev nakonec odmítla, protože je od konce komunismu v rozkolu a zdálo se, že účast prohlubuje napětí i v patriarchově církvi.  U gruzínské církve nejsou důvody absence jasné. Ruská a srbská pravoslavná církev se snažily ve sporu prostředkovat, ale po nezdaru jednání také ohlásily neúčast, srbská se však nakonec účastnila.

Prof. Thöle odmítá zkratkovité novinářské závěry, podle nichž jde o rozkol mezi slovanským a řeckým pravoslavím (byla přítomna srbská a česko-slovenská delegace), nebo podle nichž jde o rozkol mezi tradicionalisty a modernisty (nepřítomná antiochenská církev je nejprogresivnější mezi pravoslavnými) nebo podle nichž jde o politické spiknutí Moskvy (Moskva konání podporovala, na její žádost byl synod přeložen na Krétu, protože ruská delegace měla problém přijet do Turecka). Ruská církev se aktivně podílí na ekumenických vztazích s Římem i s Evangelickou církví Německa, takže účast ekumenických hostů pro ni nepředstavovala problém.

Účast všech církví na synodech není podmínkou jejich platnosti, tu koncilním dokumentům dává až jejich obecná recepce jednotlivými církvemi. Synoda se však obezřetně neoznačila za ekumenický koncil, ale za velký a svatý synod, v každém případě první událost tohoto druhu od r. 787.

Thursday, 23 June, Holy and Great Council

Thursday, 23 June, Holy and Great Council

Představitel EKD biskup prof. Strohm- Bedford se účastnil závěrečného ceremoniálu (na snimku s patriarchou). Prof. Thöle je na skupinové fotografii ekumenických pozorovatelů zcela vpravo nahoře.

Thursday, 23 June, Holy and Great Council

Thursday, 23 June, Holy and Great Council


Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: