Úvodní stránka » Články » Diakonie v perspektivě teorie sociálních systémů

Diakonie v perspektivě teorie sociálních systémů

Časopis Studia theologica ve svém prvním čísle roku 2016 přináší mimo jiné článek spolupracovníka ekumenického institutu Karla Šimra, který nastiňuje možnosti reflexe problémů diakonie z hlediska teorie sociálních systémů, jak ji vypracoval sociolog Niklas Luhmann.

Luhmanův přístup, který věnuje značnou pozornost otázkám náboženství v moderní společnosti, teologicky rozvíjí řada autorů napříč ekumenou. Připomeňme například inspirativní studii Marca Breuera, věnující se proměnám náboženství v důsledku sekularizace na příkladu katolicismu. V oblasti diakonie navazuje Karel Šimr na prof. Dierka Starnitzkeho.

Zmíněný článek se věnuje diferenciaci diakonie v moderní společnosti. Zabývá se nejprve vnitřní diferenciací náboženského systému, v jehož rámci připadá diakonii úkol vytvářet vztah k ostatním dílčím systémům společnosti. V návaznosti na Starnitzkeho se věnuje otázce kódu diakonie, který ji umožňuje přijímat podněty od jejích vztažných systémů a zároveň si uchovat vlastní identitu. Příspěvek si dále všímá utváření struktur diakonické práce na třech úrovních tvorby sociálních systémů – interakce, organizace a společnosti. Naznačený diferencovaný přístup k diakonii umožňuje lépe popsat její problémy v moderní sekularizované společnosti a navzájem vztáhnout různé diakonické koncepty.

Autor článku chce naznačený přístup dále uplatnit v teologické reflexi vývoje konceptů diakonie v Českobratrské církvi evangelické.


Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: