Úvodní stránka » Články » Blahoslav Fajmon úspěšně ukončil doktorské studium

Blahoslav Fajmon úspěšně ukončil doktorské studium

Obhajobou disertace na téma aplikace teorie mluvních aktů na biblické texty (přímluvy, žehnání, vyznání víry atd.) završil svá postgraduální studia doktorand při Centru ekumenické teologie TF JU Blahoslav Fajmon.

Práce prokázala možnosti využití Austinových a Searleových podnětů při analýze biblických textů, rovněž však ukázala, že klasifikace mluvních aktů není pouze formální lingvistickou záležitostí, ale projevují se v ní i věroučné a teologické předpoklady. Využití teorie je přínosné zejména v problematice, kterou Searle považoval za spíš okrajovou, takže jeho teorie je pro náboženské texty příliš paušální a byla doktorandem pro tento účel prohloubena a modifikována. Práce byla doporučena k vydání tiskem a k udělení ceny rektora.
B. Fajmon je teprve druhým úspěšným doktorandem našeho centra. Kdosi si povšiml, že absolventi zatím končí v abecedním pořadí názvů svých církví: Po adventistovi Bedřichu Jetelinovi nyní absolvoval baptistický kazatel. To vede i k žertovným spekulacím, kdo bude příštím absolventem – zda doktorandka původem z církve bratrské, která ovšem nyní v USA patří k puritánům, či některý  z českobratrských studentů? K centru patří i několik katolických doktorandů latinského i byzantského obřadu a jedna zatím diplomandka z Křesťanských společenství.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: