Úvodní stránka » Semináře a konference » Zasedání Vědecké rady liturgického Institutu Pia Parsche

Zasedání Vědecké rady liturgického Institutu Pia Parsche

Ve dnech 26. – 27. ledna 2016 proběhlo v augustiniánském klášteře Klosterneuburg nedaleko Vídně výroční zasedání Vědecké rady Institutu Pia Parsche pro liturgiku a sakramentální teologii. Za Ekumenický institut Edmunda Schlinka při TF JU v Českých Budějovicích se ho zúčastnil profesor Jaroslav Vokoun doprovázený doktorandem Karlem Šimrem.

DSC07449

Kromě vlastního pracovního jednání rady se zúčastnili úvodní bohoslužby, které předsedal opat Bernhard Backovsky a kázal při ní emeritní biskup Helmut Krätzl, který působil jako těsnopisec při zasedáních 2. vatikánského koncilu.
DSC07459
Za pozornost (a případnou publikaci v našem prostředí) stála večerní přednáška Prof. Dr. Georga Braulika o vztahu obnovy liturgie a Starého zákona na příkladu významu velikonočního mystéria a tóry. Na české návštěvníky samozřejmě zapůsobilo i zdejší vynikající víno (k zakoupení například v Karmelitánském knihkupectví v Českých Budějovicích) a impozantnostnost klášterních prostor.

Hlavní dojem v nich však zanechal objev ekumenického rozměru působení Pia Parsche, zdejšího významného představitele liturgického hnutí 1. poloviny 20. století. Biblické zakotvení jeho pojetí liturgické obnovy vyjadřuje název časopisu Bible a liturgie, jehož je zakladatelem a který dodnes péči klosterneuburského kláštera vychází a je dostupný i v knihovně Teologické fakulty JU.

DSC07466


Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: